SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Saltkar 15153253
nr 1515 3253
Saltkar
+ sked, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 12,5-16, vikt: 95 gr ca
måndag 16 januari 2023
kl 19:50:50
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver